а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

избере

изберат; изберам, избери, изберете; избрав, избраа; избрал; избран; изберев, избереа; изберел; изберен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 1845
1. Врши, прави избор.
Англиски: select Албански: zgjedh
Примери:
Избравме подарок.
Таа избра фустан за вечерната забава.
2. Се определи за некого (при гласање).
Англиски: elect Албански: zgjedh
Употреба: Политика
Примери:
Советот избра нов директор.