а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

иго

(едн.) игото
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 21719
Окупаторски јарем, политичко и социјално ропство.
Англиски: oppression
Употреба: Историја , Книжевен збор
Примери:
Под иго јачат децата.