а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

иглен

иглениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 21799
Што се однесува на игла, што е дел од игла.
Примери:
иглен врв, иглени уши
Изрази
(библ.) Се протина/се вовира низ иглени уши - одвај, со големи тешкотии се пробива во животот, напредува.