а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ива

мн. иви
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 25238
Вид врба со широки елипсовидни листови.
Латински: Salix сарrеа Англиски: willow Албански: shelg
Употреба: Ботаника