а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зумбул

мн. зумбули
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 16864
Декоративно цвеќе со ситни, гроздести цветови, со бела, сина, виолетова или розова боја и со пријатен мирис.
Латински: Hyacinthus orientalis Англиски: hyacinth Турски: sümbül
Примери:
Букет од зумбули.