а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

значаен

значајни
Вид збор: Придавка
Ранг: 1125
Што има големо значење, што е многу важен.
Англиски: significant
Примери:
значајни резултати
значаен потег
Изведенки
1. значајно прил.
Пример: Значајно ѝ намигна.
2. значајност ж.
Пример: Имаше некаква значајност во неговиот глас.