а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

злотвор

мн. злотвори
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 40453
злосторник
Англиски: criminal
Употреба: Ретко
Примери:
Сотри му ја мишката на нечестивиот и на злотворот, казни му го лукавството, за да не биде повеќе.