а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

злосторник

мн. злосторници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8065
Тој што прави злосторство.
Англиски: criminal
Примери:
Кој на злосторникот му простува, злосторството го помага.
Иако се прави чесен, тој е вистински злосторник.
Изведенки
1. злосторница ж.
мн. злосторници
2. злосторничка ж.
мн. злосторнички
Пример: Немаше докази против оваа злосторничка.
3. злосторнички прид.
злосторничкиот
Пример: злосторничко здружување
4. злосторнички прил.
Пример: Злосторнички го гледаше.