а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зловесница

мн. зловесници
Вид збор: Именка, женски род
Таа што навестува зло.
Употреба: Ретко
Примери:
Во себе го слушаше сопствениот глас, глас на зловесница.
Птица зловесница.