а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зиме

Вид збор: Прилог
Ранг: 4817
Во текот на зимата, за време на зимата.
Примери:
Сите овие птици доаѓаат зиме, а лете си одат.
И лете и зиме тука има мраз.