а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зимен

зимниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 7839
1. Што припаѓа на зима, што е својствен по нешто за зима.
Англиски: winter
Примери:
Зимно време.
Зимни ноќи.
2. Што е наменет, направен за зима.
Англиски: winter
Примери:
Зимна облека.
Зимна храна.
3. Што се сее пред зима.
Англиски: winter
Употреба: Земјоделство
Примери:
Зимни посеви.