а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зима

мн. зими
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1866
Едно од годишните времиња, меѓу есен и пролет.
Англиски: winter Албански: dimër
Примери:
Зимата се погоди долга и сурова.
Изрази
Нема зима за него - нема проблеми, обезбеден е материјално.
Назад му е зимата - допрва му следат проблеми, маки.