а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зефир

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 49609
1. Лесен и пријатен ветер.
Англиски: Zephyr Албански: erë e lehtë, zefir
Употреба: Книжевен збор
2. Bид тенка памучна ткаенина.
Албански: pëlhurë e lehtë pambuku