а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

земјак

мн. земјаци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10588
Тој што е од ист крај, од иста земја или држава со некој друг.
Англиски: countryman
Примери:
Земјак си ми, еден вид, да речеме, блиски пријатели.