а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

земичка

мн. земички
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 51997
Вид мало тркалезно лепче од киснато тесто.
Англиски: roll Албански: simite
Употреба: Гастрономија
Примери:
Мека земичка.
Земичка со сусам.