а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зембиљ

мн. зембили
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 22509
Вид плетена торба, обично за на пазар.
Англиски: shopping bag Турски: zembil
Примери:
сламен зембиљ
Земи го или зембиљот или кошницата.