а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зелјест

зелјести
Вид збор: Придавка
Што има меко кревко стебло што не одрвенува; што потсетува на зелје.
Албански: panxhari
Употреба: Ботаника
Примери:
зелјести растенија, зелјести листови