а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зеленило

мн. зеленила
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 3179
1. Растителен свет со зелена боја.
Англиски: green Албански: gjelbërim
Употреба: Ботаника
Примери:
Бујно зеленило.
Среде непрегледно зеленило се белееја неколку куќи.
Се чувствуваше мирис на зеленило.
2. (обично во мн.) Неузреано овошје.
Албански: e njomë, jeshile
Примери:
Деца, ќе ве боли стомакот од такви зеленила.