а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

здене

зденат; здени, зденете; зденав, зденаа; зденал; зденат; (ќе) зденев, (ќе) зденеа; (ќе) зденел; зденет
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 44232
1. вдене, дене
Англиски: impale Албански: i shtrembër
Примери:
Бабата и без очила успеваше да си ја здене иглата.
2. Надене сено при собирање.
Англиски: impale Албански: ngjis
Примери:
Сето сено што го здена со вилата го истресе додека го стави во колата.
3. закачи, обеси
Англиски: hang Албански: var
Примери:
Тие ги зденаа палтата на закачалката во претсобјето.
Изведенки
1. зденува несв.
зденуваат
2. зденување ср.
глаг. им.