а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зделка

зделкаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 49820
1. Направи нешто со делкање.
Англиски: carve Албански: gdhend
Примери:
Зделка прекрасна шупелка.
Тој беше дете, но успеа да зделка едно триножно столче гледајќи го дедо си.
2. Направи нешто набрзина, како било.
Албански: bëj diç shpejt e shpejt
Употреба: Преносно значење
Примери:
Го зделка ручекот набрзина.