а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

згрсти

згрстат
Вид збор: Глагол, свршен
Соедини раце во облик на грст.
Примери:
Тој ги згрсти рацете, ги наполни со вода и си го плисна лицето.
Изведенки
1. згрстува несв.
згрстуваат
2. згрстување ср.
глаг. им.