а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

згромоли

(се) згромолат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 32406
(се) згрмоли
Примери:
Го погодија и тој како покосен се згрмоли од коњот.
Изведенки
1. згромолува несв.
(се) згромолуваат
2. згромолување ср.
глаг. им.