а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

згрози

(се) згрозат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 19186
1. Стане грозен, грд.
Англиски: become ugly Албански: bëhet i shëmtuar
Примери:
Како мало девојченце беше убавка, но кога порасна, се згрози.
Тој пушти брада, долга коса, се згрози човекот.
2. Почувствува одвратност, гадење.
Англиски: disgust Албански: neveri
Примери:
Тој ја презре намерата и се згрози.
Се згрози од неправдата што ја виде.
3. Ми (ти, му ...) стане лошо.
Англиски: disgust Албански: bëhet keq
Употреба: Безлично
Примери:
Ми се згрози од крвавите сцени во филмот.
Изведенки
1. згрозува несв.
(се) згрозуваат
2. згрозување ср.
глаг. им.