а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

згрозди

(се) згроздат
Вид збор: Глагол, свршен
Даде богат род, стане како грозд.
Примери:
Сливите се згроздиле, гранките одвај го држат плодот.
Изведенки
згроздува несв.
згроздуваат