а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

згровта

згровтаат
Вид збор: Глагол, свршен
Одеднаш почне да гровта.
Примери:
Свињата згровта и почна да јаде од триците.
Изведенки
згровтува несв.
згровтуваат