а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

згровне

згровнат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 53570
гровне
Примери:
Затопли времето и од покривите згровна снегот.
Згровна човекот од жал.
Изведенки
1. згровнува несв.
згровнуваат
2. згровнување ср.
глаг. им.