а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

згрми

згрмат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 14841
1. (еднокр.) грми
Англиски: thunder Албански: bubullimë
Употреба: Безлично
Примери:
Одеднаш згрми.
Времето изгледаше ведро, но сепак во близина згрми.
2. (еднокр.) Одеднаш почне силна стрелба.
Англиски: roar Албански: gjëmoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Згрмеа топови и митралези.
3. (еднокр.) Гласно свика, извика.
Англиски: shout Албански: bërtas
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој со својот длабок глас згрме и настана тишина.
Изведенки
1. згрмува несв.
згрмуваат
2. згрмување ср.
глаг. им.