а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

згрли

згрлат
Вид збор: Глагол, свршен
грли
Употреба: Земјоделство
Примери:
Годинава тие навреме го згрлија компирот.
Изведенки
1. згрлува несв.
згрлуваат
2. згрлување ср.
глаг. им.