а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

згризе

згризат
Вид збор: Глагол, свршен
1. јаде, џвака
Англиски: bite Албански: han, mërtyp
Примери:
Кученцето го згриза за чевелот.
2. мачи, боли
Англиски: pain Албански: mundon, dhermb
Употреба: Преносно значење
Примери:
Малку го згриза совеста што постапи така.