а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

згрее

згреат; згреј, згрејте; згреав, згреаја; згреал; згреан; (ќе) згреев, (ќе) згрееја; (ќе) згреел; згреен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 9700
1. стопли, загрее
Англиски: warm up Албански: nxeh, ngroh
Примери:
Таа го згреа ручекот и седна да јаде.
Пролетното сонце ја згреа старицата што седеше на прозорецот.
2. (се згрее) Стане топол, се стопли.
Англиски: warm up Албански: nxehet, ngrohet
Примери:
Застана покрај огништето за да се згрее.
Изведенки
1. згрева несв.
(се) згреваат
2. згревање ср.
глаг. им.