а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

згрди

згрдат
Вид збор: Глагол, свршен
грди
Англиски: disfigure
Примери:
Полската работа и го згрди лицето.
Новите споменици само го згрдија градот.
Изведенки
1. згрдува несв.
згрдуваат
2. згрдување ср.
глаг. им.