а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

згргури

(се) згргурат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 49710
(се) згрчи, (се) собере
Англиски: coalesce
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Исплашените дечиња се згргурија до мајката.
Изведенки
1. згргурува несв.
(се) згргуруваат
2. згргурување ср.
глаг. им.