а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

згрготи

згрготат еднокр.
Вид збор: Глагол, свршен
грготи
Англиски: glug
Примери:
Во тишината се чу како згрготи водата.
Згрготеа топови.
Изведенки
1. згрготува несв.
згрготуваат
2. згрготување ср.
глаг. им.