а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

згргори

згргорат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 45694
1. гргори
Англиски: gargle Албански: gurgullon
Примери:
Згргори поточето, па се смири.
2. За вода - зоврие.
Англиски: gurgle Албански: gurgullon
Примери:
Згргори водата во лонецот.
3. За оружје - одеднаш почне рафална стрелба.
Албански: gargarit
Примери:
Згргорија митралези од другата страна на реката.
4. Настане врева.
Англиски: get noisy Албански: gallamë, zhurmë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Се чу училишното ѕвонче и учениците згргорија.
Изведенки
1. згргорува несв.
згргоруваат
2. згргорување ср.
глаг. им.