а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зграда

мн. згради
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 571
1. Поголем објект каде што се сместени јавни институции, установи и сл.
Англиски: building Албански: ndërtesë
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Факултетска зграда.
Зградата на Министерството за надворешни работи.
2. Поголема куќа што служи за живеење.
Англиски: building Албански: ndërtesë
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Тие имаа голема семејна куќа, подобро кажано зграда на четири ката.
Станбена зграда.
Изведенки
1. зградиче ср.
мн. зградичиња
2. зградичка ж.
мн. зградички
дем. и хип.
3. зградиште ср.
мн. зградишта
аугм.
4. зградурина ж.
мн. зградурини
пејор.
Пример: грда недоизградена зградурина