а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зготви

зготват; зготвил; зготвен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 7489
1. Направи јадење.
Англиски: cook Албански: gatuaj
Примери:
Што зготви денес за ручек?
Набрзина зготви вечера за гостинот.
Знаеше да зготви вкусни, несекојдневни јадења.
2. Направи, подготви нешто.
Англиски: prepare Албански: përgatit
Употреба: Ретко
Примери:
Човек не може да замисли што се можат да му зготват.
Жената го зготви мажот за на пат.
3. (се зготви) Се подготви.
Англиски: ready Албански: gati
Примери:
Се зготви и замина без да се поздрави.
Изведенки
1. зготвува несв.
(се) зготвуваат
2. зготвување ср.
глаг. им.