а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заљуби

заљубат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 8072
1. Почувствува љубов спрема некого, засака некого.
Англиски: love Албански: dashuroj
Примери:
Тој ја заљубил поповата ќерка и ја зел за жена.
2. (се заљуби) Се вљуби во некого, се засака со некого.
Англиски: enamour Албански: dashurohem
Примери:
Тој се заљуби на стари години.
Тие се заљубија еден во друг.
Изведенки
1. заљубува несв.
(се) заљубуваат
2. заљубување ср.
глаг. им.