а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зашлапка

зашлапкаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 38310
зашлапа
Употреба: Деминутив
Примери:
Девојчето зашлапка радосно по измиениот двор.
Зашлапка со прстите од нозете одвај достигнувајќи ја водата.
Детето од сласт зашлапка, јадејќи ги колачињата.
Изведенки
зашлапкува несв.
зашлапкуваат