а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зашлапа

зашлапаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 23134
1. Почне да шлапа во вода, кал и сл.
Албански: llapashit
Примери:
Децата зашлапаа во малите вирчиња со боси нозе.
2. Почне да јаде со отворена уста испуштајќи звуци.
Англиски: smack Албански: shllapasit
Примери:
Тој стави голем залак во устата и непријатно зашлапа.
Изведенки
зашлапува несв.
зашлапуваат