а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зашили

зашилат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да шили.
Англиски: sharpen Албански: fillon të mpreh
Примери:
Детето го зашили моливчето со скалпел, но не му успеа, па зеде острилка.
2. Направи нешто да биде шилесто.
Англиски: sharpen Албански: mpreh, bëj me maje
Примери:
Со нож ја зашили прачката.
Изведенки
1. зашилува несв.
зашилуваат
2. зашилување ср.
глаг. им.