а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зачини

зачинат; зачинил
Вид збор: Глагол, свршен
1. Додаде зачин во јадење.
Англиски: flavor Албански: erëza
Употреба: Гастрономија
Примери:
Таа ја зачини салатата и ја постави масата за ручек.
2. Направи раскажување (текст) поинтересно, повпечатливо со внесување необични силни елементи, примеси.
Англиски: spice Албански: nuancë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој ја зачини колумната со сарказам.
Изведенки
1. зачинува несв.
зачинуваат
2. зачинување ср.
глаг. им.