а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зачеша

зачешаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 32633
1. Почне да чеша.
Англиски: scratch Албански: gërvisht
Примери:
Тој ја зачеша главата.
2. Чеша малку, во помала мера и со намален интензитет.
Англиски: scratch Албански: gërvisht
Примери:
Го зачеша детето по грпчето.
3. (се зачеша) Почне да се чеша.
Англиски: scratch Албански: gërvisht
Примери:
Само што ги допре копривите, девојчето силно се зачеша.
Изведенки
зачешува несв.
(се) зачешуваат