а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зачести

зачестат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 16299
1. Почне да прави нешто често.
Англиски: increase Албански: shpeshtoj
Примери:
Тој зачести да оди кај нив.
Вие зачестивте со планинарење.
2. (само во 3 л.) Почне нешто да станува; да се случува често.
Англиски: increase Албански: ndodh shpesh
Примери:
Зачестија грабежите за време на летните одмори.
Зачестија средбите меѓу двата тима.
Изведенки
зачестува несв.
зачестуваат