а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зачестен

зачестени
Вид збор: Придавка
Ранг: 25315
Што се повторува често.
Англиски: frequent
Примери:
Tој си ги наслушуваше зачестените удари на срцето.
Над мирното езеро се разнесоа зачестени пукотници.
Изведенки
зачестеност ж.