а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зачади

зачадат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 23338
1. Почне да чади, да испушта чад.
Англиски: smoke Албански: tymos
Примери:
Оџакот зачади.
2. Почне да чади со нешто.
Англиски: smoke Албански: tymos
Примери:
Старецот зеде цигара и зачади.
Попот зачади со темјанот.
3. Исполни просторија со чад.
Англиски: smoke Албански: tymos
Примери:
Ја зачадија собата со цигари.
4. (се зачади) се чади
Англиски: smoke Албански: tymoset, thahet
Примери:
Собата се зачади од влажните дрва во шпоретот.
Изведенки
1. зачадува несв.
(се) зачадуваат
2. зачадување ср.
глаг. им.