а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затура

затураат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да тура.
Англиски: pour
Примери:
Затура од ракијата во чашите.
Затури одеднаш пороен летен дожд.
Изведенки
1. затурува несв.
затуруваат
2. затурување ср.
глаг. им.