а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затупа

затупаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 39667
1. Почне да тупа.
Англиски: drum Албански: gjëmon, mshoj daulles
Примери:
Од изутрина затупаа тапаните.
Срцето од радост силно му затупа.
2. Тупа малку.
Англиски: pat Албански: qëlloj leht
Примери:
Некој ме затупа по рамото.
Зборувајќи занесено, затупа по масата.
Изведенки
затупува несв.
затупуваат