а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затули

затулат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 46695
прикрие, скрие
Англиски: cover up
Примери:
Каде ли ми ја затулила кошулата?
Помести се, ми ја затули светлината.
Изведенки
1. затулува несв.
затулуваат
2. затулување ср.
глаг. им.