а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затрудни

затруднат; затруднал; (ќе) затрудне
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 19054
Стане трудна.
Англиски: impregnate
Употреба: Медицина
Примери:
По неколку години жената затрудне.
Многу се радуваше кога затрудни.
Изведенки
1. затруднува несв.
затруднуваат
2. затруднување ср.
глаг. им.