а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затруби

затрубат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 19730
1. Почне да труби.
Англиски: trumpet Албански: i bie burisë, trombës
Употреба: Музика и танц
Примери:
Трубачот затруби со трубата и повеќе ништо друго не се слушаше.
2. Разнесе, прошири некаква вест.
Англиски: trumpet Албански: përhap lajm
Употреба: Иронично , Преносно значење
Примери:
Затрубија по целото село дека ќе се одмаздат.
Злобниците затрубија разни приказни.
Изведенки
1. затрубува несв.
затрубуваат
2. затрубување ср.
глаг. им.